Suomen Taiteilijat ry

Suomen Taiteilijat ry on valtakunnallinen vuonna 1968 perustettu vapaa taideyhdistys.

Ajatuksen yhdistyksen perustamiseen antoi 1960-luvulla voimistunut radikaaleja ilmaisuja suosiva taidesuuntaus, jolloin perinteistä figuratiivista taidetta alettiin sysätä syrjemmälle. Tämä tapahtumaketju antoi kimmokkeen uuden taideseuran, Suomen Taiteilijat ry:n perustamiselle, jonka tarkoituksena on perinteisen taiteen puolustaminen. Vaikkakin viime vuosina näkemysten kirjo näyttelyissämme on laajentunut, on perusajatus säilytetty.

Yhdistys toimii yhdyssiteenä eri puolilla Suomea työskenteleville kuvataiteilijoille ja kuvanveistäjille järjestäen jyrytettyjä näyttelyitä, kursseja, opintomatkoja ja muita virikkeitä.

Yhdistyksen jäsenten kouluttautuminen on varsin laajaa muodostuen itseoppineista taidekorkeakoulutuksen suorittaneisiin. Hallitus hyväksyy uudet jäsenet työnäytehakemusten perusteella.

Yhdistys julkaisee joka 5. vuosi omakustanteista matrikkelia, jossa jäsenistön henkilötietojen lisäksi esitellään värikkäitä teoskuvia.

Yhdistys on lunastanut paikkansa kohta 50-vuotisen toimintansa aikana maamme monisärmäisessä taiteen kentässä.

Suomen Taiteilijat ry:n hallitus 2015:

Taru Alho
puheenjohtaja
kotisivujen päivitys
040 725 7371
alhotar@icloud.com

Tuulevi Sivunen
varapuheenjohtaja, markkinointityöryhmä
040 503 4646
tuulevi.sivunen@gmail.com

Tiina Laurén-Leander
varainhoitaja
050 581 0608
tiina.lauren@welho.com

Tuula Alho
sihteeri, tiedotus
044 055 4165
alho.tuula109@gmail.com

Lotta Blomroos
galleriavastaava, ripustusvastaava, markkinointi
040 074 3235
lotta.blomroos@pp.inet.fi

Tuula Moilanen
markkinointi
040 529 3220
tuula.moilanen@welho.com

Sari Nieminen
mediavastaava, markkinointi
046 661 1399
sari.nieminen@iki.fi

Kaarina Koljonen
näyttelyavustaja
050 367 2687
kaarina.koljonen@welho.com

Ole Hindrén
hallituksen jäsen
050 328 1210